Vontar T9 Tv Box Rockchip RK3328 Review | İnceleme

1
3624
Vontar T9 Rockchip rk3328 Tv Box

Vontar T9 Tv Box, 2018’den itibaren Rockchip RK3328 yonga setinde çalışan son TV kutularından biridir ve enine boyuna inceleme yapacağımız bir kutudur. Rockchip RK3328 ilk kez 2018’de çıktı ve bu RK3328 CPU’ya dayanarak piyasaya sürülen bir TV kutusunun bir bolluğunu gördük. Bence RK3328 en iyi performans gösteren CPU değildi ve şimdiye kadar benchmarkları ve 4K video tutkunlarını ve Android oyun topluluğunu tatmin etmek için mücadele ediyor.

Gümrük İşlemleri & Fiyat

Belki de en çok merak edilen kısma geldik ve ürünün alındığı 2019’un Ocak ayına gidildiğinde görselde de göründüğü üzere gümrük vergisi çıkmamıştır fakat o zamanlar Android Tv Box’lardan alınan vergiler ürün fiyatı üzerinden %20 ‘si hesaplanarak alınıyordu. Birkaç ay içinde bu oran ürün fiyatı üzerinden ortalama %20 + %20  + %10 şeklinde alınmaya başladı ve gümrük kontrolleri de çok sıklaştı. Videonun sonunda Türkiye ve Çin sitelerinden almanın artılarını eksilerini sıralamıştım. Artık tercih sizindir. Ürünle ilgili güncel fiyat bilgisi ve kullanıcı yorumlarını da sipariş vermeden önce incelemeniz yararınıza olacaktır.

T9 Tv Box Gümrük İşlemleri

Vontar T9 İçin Uygun Fiyat -Özel- (Aliexpress):  http://bit.ly/35lBEXB

Vontar T9 İçin Uygun Fiyat -Genel- (Aliexpress): http://bit.ly/35rUkoL

Vontar T9 İçin Uygun Fiyat (Gearbest) :   http://bit.ly/2KI78iK

Vontar T9 İçin Uygun Fiyat (Banggood) :   http://bit.ly/2XztRTm

***BANGGOOD ödediğiniz vergiyi geri alma yöntemi için tıklayınız.

Donanım Özellikleri

CPU: Rockchip RK3328 Dört Çekirdekli 1.3 GHz
GPU: Mali-450 MP2
RAM: 4GB
RAM Türü: DDR3
ROM: 64 GB
WiFi – 2,4GHz + 5,8GHz
Bluetooth – 4.1
LAN – 100 Mb / sn

Donanıma ve konfigürasyona baktığımda neden CPU’yu neden 1.3 GHz’de saat yaptıklarını merak ettim. Çünkü performans ve kıyaslamalarda çok daha iyi sonuçlar verecekti. Çok fazla ve dahili depolama alanınız, çift bantlı WiFi ve Bluetooth 4.1’iniz var. Sanırım her şey bu TV kutularının çoğunda ısı yönetimine bağlı.

T9 Rockchip 3328 Donanım Özellikleri

Bağlantı Noktaları
1 HDMI
1 USB 2.0
1 USB 3.0
1 SPDIF ses çıkışı
1 AV bağlantı noktası
1 DC giriş
1 MicroSD okuyucu
1 RJ45 LAN

T9 Bağlantı Noktaları

Vontar T9 Arayüzü ve Ev Tasarımı

İlk görsel ana ekranı , ikinci görsel uygulamaların arayüzünü , üçüncü görselse sistemdeki diğer uygulamaları göstermektedir. Bilindik sade bir arayüzü var ve ana ekranın en altındaki artılı kısma kendi istediğimiz uygulamaları yerleştirebiliriz. Çok detaylı anlatımı için en alta bıraktığım videoya gidiniz. Vontar T9’un içinde yüklü gelen uygulamalarıysa diğer görsellerde ve videodadır. Play Store mağazasında cihaza uyumlu birçok uygulama var. Mecool KM9‘u anlatırken mağazanın çok boş olduğundan bahsedeceğiz yakında.

Tv Kutusunun Arayüzü
Cihazdaki Uygulamalar
Sistem Uygulamaları

T9 İşletim Sistemi 

Andoroid 8 ile gelmesine karşın 2019 için üretilenlerde Android 9 olduğunu görüyoruz. Rockchip Rk3228 yüksek grafikli oyunlar dışında görevini çok iyi yapıyor. Sadece 4 gb Ram seçeneği var fakat Ddr3 ile geliyor. 4K oynatmada hiçbir sıkıntı yaşamadım. Aşağıdaki Antutu ve Geekbench4 test sonuçları ile cihazın CPU(Ekran Kartı) CPU(İşlemci) MEM (Ram) Ax(Çoklu Görev) performans skorlarını görmektesiniz. Antutu’nun Geekbench’e göre artısıysa ekran kartını da ölçmesidir.

Antutu Test Sonuçları
T9 Geekbench Sonuçları

T9 Akış / Netflix / 4K Video Oynatma

Yazılım ortamı aslında oldukça iyi. Android 8.1 işletim sisteminde çalışıyor fakat Android 9 ile güncelenen sürümü de var artık. Netflix’in HD ve 4K’da gösterilmesine izin vermez ancak standart kalitede(540p) izlersiniz. YouTube 4K kalitesinde oynuyor. Kodi ve film APK’leri HD kalitesinde oynar. Miracast bu kutu üzerinde Wi-Fi Display uygulamasıyla çalışıyor ve Android ve İos telefonlarınızı nasıl Tv’ye aktaracağınızla ilgili en alttaki videonun aşama aşama anlattım, bence T9 görevini çok iyi yaptı zaten izleyince anlayacaksınız.

4K Video Oynatma

T9 3D Oyun ve Gamepad Anahtar Haritalama

T9 ile bazı düşük kaliteli android oyunlarını oynayabilirsiniz ancak yüksek grafik isteyen oyunlarda takılma ve kasmalar yaşanabilir. Angry Bird gibi oyunlarda gayet iyiyken Asfalt 8 ‘de çok az takılma hissettim fakat G31 ekran kartlı tv boxlar bu konuda çok daha iyi ve gayet net ve pürüzsüz bir görüntü veriyor. Pubg’yi hiç saymıyorum bile ama oyun oynamak için alınmayacaksa her türlü favori listenizde olması gereken bir ürün özellikle Tanix Tx6 ve H96 Max Plus faciasından sonra bu cihaz bence lider. Diğer tv kutularının çekimi de çok yakında, takipte kalın.

T9 Tv Box Oyun Testi

Vontar T9 Tv Box İçin Testler

  • Antutu – 31625
  • Geekbench 4 – 584 Tek Çekirdekli 1575 Çok Çekirdekli
  • Buz Fırtınası Extreme – 2109
  • Sling Atış Testi – 484
  • RAM Kopyası – 3199 MB / s
  • ROM Hızı – 38 MB / s Yazma 46 MB / s yazma
  • WiFi Hızı – Yalnızca 5GHz’de maksimum hız

 

Rockchip T9 ‘un Artıları ve Eksileri

Vontar T9 Android film yayını TV kutusu. Harika bir oyun ve 4K video oynatıcı değil ama film ve TV şovlarında harika bir iş çıkarıyor. Başlatıcı da bir gezinti çubuğu var ve CPU saat hızı olduğundan daha yüksek çıktı. Ethernet , Sd Kart girişi ve Usb 3.0 ile Optik Ses Çıkışı olması çok güzel. CPU sıcaklığı 65 olması Tanix Tx6 ve H96 Max’ten daha iyi. AirPin Pro ve Wifi Display uygulamalarıyla ekran yansıtma çok başarılı. Netflix sertifikası yok ve kalite 540 p. Ddr4 olmaması ve interneti 100 mb desteklemesini eksi olarak sayabiliriz. Beelink Gt1 Mini ve Mecool K3 Pro 1000 mb hıza kadar desteklemektedir.

Diğer popüler Android Tv Box incelemeleri için burayı ziyaret ediniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here