İptv Nedir | İptv Linklerinin Anlamı & Yasal Mı?

0
4529
İptv Nedir | İptv Linklerinin Anlamı, Yasal Mı
İptv Nedir | İptv Linklerinin Anlamı, Yasal Mı

İptv Nedir? | İptv Linkleri Ne İfade Eder?

İptv Nedir… Akşam işten eve döndünüz, yorgunsunuz kahvenizi aldınız dinlenmek için televizyonun başına geçtiniz. Kumandanın tuşlarına bastınız, istediğiniz dizi ya da program başlamamış… Kumandanız ile kanallar arasında dolaşmaya başladınız ama karşınızda birbirinin aynı programlar. Bunların arasından beğenmek zorundasınız. Bunlar geride kaldı . Artık beğenmek zorunda kalan değil özgürce seçensiniz.

İptv Nedir?
İptv Nedir?

İptv Nedir?

İptv, İngilizce “Internet Protocol Television” ifadesinin kısaltmasından gelmektedir.

Türkçe olarak ifadesi de İnternet Protokolü ile görüntü ve ses aktarımıdır.

Yani biz çatı anteni ve uydu çanağına gerek kalmadan evimizdeki internetle TV izleyebiliyoruz.

Örneğin küçük odaya ya da mutfağa bilgisayar monitöründen hallice küçük bir televizyon aldınız ve duvarda anten çıkışınız yok. Artık çatıdaki çanaktan bir kablo daha çekmeye ya da merkezi sistemse daha farklı çözüm yolları aramaya gerek yok. Tv izlemek için sadece ama sadece internetinizin olması yeterlidir.

İnternet Protokol Television
İnternet Protokol Television

İptv Nasıl Çalışır?

Televizyonunuz “SMART” özellikliyse herhangi bir cihaz almanıza gerek kalmadan televizyonunuz kendinde yüklü olan İPTV programıyla izleyebilirsiniz. TV’nizde yüklü değilse kendiniz yüklemeniz gerekir.

Televizyonunuz Smart özellikli değilse Çin’den 35 dolar civarına (en az 2gb Ram özellikli) ya da biraz daha fazla ödeyip üç hafta beklemeden Türkiye’den Android Tv Box(X96 Mini, Xiaomi S, Tanix Tx3 , Beelink Gt1 Mini) alabilir sadece TV izlemekle kalmayıp TV’nizi çok hızlı ve çok stabil bir tablete dönüştürebilir, tablette yaptığınız her şeyi o küçük ekranlı Tv’nizde de yapabilirsiniz.

Ya da Android Tv Box yerine biraz daha maliyetli “Set Top Box” alabilirsiniz. Örneğin Dreambox Next, Kamosonic, Redline, Korax, Supermax, Dreamstar, Hiremco…

Bana hem Android Tv Box özellikleri olsun hem de yayını uydudan almak istiyorum derseniz Çin’den KII PRO modelini tavsiye ederim.Kendim kullanıyorum. İkisi bir arada bir üründür. Kısa zamanda incelemesiniz yapacağım . Abone olarak , Takipte kalınız

Set üstü kutusu
Set üstü kutusu

Peki, İnternet Demişken İptv İçin Hızını Ne Olmalı?

Ulusal kanalları izlemek için 3-4 megabit internet hızı yeterliyken İptv üzerinden malum kanalları izlemek için en az 8 megabit internet hızınızın olması ve satın aldığınız “Server “in iyi olması gerekir.

İptv İçin İnternet Hızım Ne Olmalı ?
İptv İçin İnternet Hızım Ne Olmalı ?

En Çok Merak Edilense İptv İle Neler Yapılabilir?

Neler yapılamaz diye sorsak daha yerinde olur . Siz ne isterseniz ulusal kanalları, spor , film, dizi, belgesel ve çocuk kanalları ve daha fazlası diye devam eder. Vizyon filmleri ya da eski Yeşilçam filmleri arasından sizin için seçilenleri de izleyebiliyorsunuz.

İptv ile Neler Yapılır?
İptv ile Neler Yapılır?

İptv Ücretli Mi?

Bu hizmeti sunan ücretli ve ücretsiz uygulamalar bulunmakla birlikte arada bir sorun yaşamamak adına “server”i sağlam birinden alarak ve en az 8 megabit hızınız da varsa değmeyin keyfinize. Yoğunuğun olduğu bazı kanallları izlemem derseniz 4 megabit bile işinizi görür. Size verilen kullanıcı adı ve şifre ile bu hızlı serverlar üzerinde size tahsis edilen bölgeye bağlanır ve buradaki kanalları izleyebilirsiniz. Server üzerindeki bu bölge sadece size tahsis edildiği için çok hızlı bir veri akışı sağlanmaktadır.

***Direkt olarak IPTV izleyeceğiniz cihaza daha kaliteli yayın için modemden “kablolu” bir internet bağlantısı yapmanızı öneririm.

İptv Ücretli Mi?
Ücretli Mi?

İptv’yi Hangi Cihazlardan İzleyebilirim?

Smart Tv, Smart olmayan ve Tüplü Tv’lere Android Tv Box ya da Set Top Box Alarak, Blgisayarda, Tablette ve Telefonda kısacası tüm teknolojik cihazlarınızda izleyebilirsiniz.

İptv Hangi Cihazlardan İzlenir?
Hangi Cihazlardan İzlenir?

İptv Yasal Mı?

Bu konuyu şu şekilde irdelesek daha iyi olacak. Birincisi izleyen ikincisiyse yayınlayan kesim. İzleyen kesim için şu anlık uygulanmış bir yaptırım bildiğim kadarıyla yok zaten on binlerce kişi kıyısından köşesinden bir şekilde ya da bir zamanlar izlemiştir ve bunun cezai durumunu düşündüğümüzde milyonları hitap eden bir ceza unsurundan bahsedilebilir ve bu biraz olağan dışı gözüküyor. Yayınlayan kesim içinse durum hiç de öyle değildir ve bence de öyle olmaması gerekir. Sonuçta sana ait olmayan bir şeyi yayınlamak doğru mudur ve çok ciddi para cezalarıyla da karşılaşılabilir fakat genellikle yayıncılar yurt dışı kaynaklı olduğu için ve iptv tüm dünyada yaygın bir internet üzerinden tv izleme platformu olduğu için birçok kaynak bulmak mümkündür. Zamanla daha da gelişip sektöre tamamen hakim olacağını ve belirli şartlar konulacağını düşünmekteyim. Bekleyip göreceğiz.


Bütün Firmalar Güvenilir mi ve Altın Tavsiyeler Neymiş?

Böyle bir şey yok…

1.Test yayınlarına asla kanmamak. Önemli olan yoğunluk varken nasıl olacağıdır.

  1. Aylık satış yapanlar var. Önce “server”larını denemek için birkaç aylık almanızı memnun kalırsanız devam etmeniz daha akıllıca
    Sıfır sıkıntı diye bir şey yok, bunu bilin. Ama gerçekten ilgili ve az sorun yaşatan yerler olabilir.
  2. Bağlantınız iyi değilse bulaşmamak, 3mbps yeter diyenlere itibar etmemek.
  3. Kanal seçeneklerinin olup olmadığını sorunuz. SD-HD-FULL HD-4K alternatifli kanallar varsa mutlu olun.
  4. Her şeyin internet hızıyla da alakalı olmadığını servis sağlayıcı firmanın “server”larının yoğunlaştığı zamanda küçük sorunlar olabileceğini de bilmek.
  5. Son olarak 1 aylık deneyip görmek.
  6. Daha fazlası için videomu izleyiniz ve kanalımı takip ediniz.

Sayın okuyucu, bu bilgiler derlenip toparlanarak size sunulmuştur ve bunun sorumluluğu ve kararı size aittir. Burası sadece bilgilenme platformudur.

Bu konuyla bağlantılı daha fazla içerik için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here