Google’ın Son Dakika Huawei Kararı | Çin’den Tepki

0
6738
Google'ın Huawei Kararı ve Çin'den Gelen Cevap
Google'ın Huawei Kararı ve Çin'den Gelen Cevap

Google’ın ana şirketi  Alphabet Inc, Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei ile olan ticari ilişkisini askıya aldı ve Android akıllı telefon işletim sistemine ortak bir ortaklık da dahil olmak üzere iki şirket arasındaki donanım ve yazılım transferini durdurdu fakat…

Son Alınan Bilgilere Göreyse – Huawei’ye 90 günlük lisans verildi ve ABD hükümeti kısıtlamaları geçici olarak gevşetti.

Google Huawei Kararı
Google Huawei Kararı

Android, herkesin kullanabileceği açık kaynaklı bir yazılımdır, ancak Android’de çalışan Google Play gibi kritik hizmetler Google mülkleridir ve şu anda beklemede olan yasal bir ilişki gerektirir.

Huawei Google Play Mağazası
Huawei Google Play Mağazası

Huawei bu olay için tamamen hazırlıksız değildir; ABD hükümetinin araştırmaya başladıktan kısa bir süre sonra 2012’den bu yana kendi mobil işletim sistemini geliştirdiği bildiriliyor . Ancak bir kaynak, geçen yıl nisan ayındaki South China Morning Post’a, evde yetiştirilen Android değişiminin henüz ortaya çıkması için yeterince iyi olmadığını ve şirketin o zamandan bu yana ne kadar ilerleme kaydettiği konusunda net olmadığını söyledi.


BU KARARA ÇİN NE TEPKİ GÖSTERDİ?

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei Çin medyasına konuyla ilgili yaptığı açıklamada şirketin tüm senaryolara hazırlıklı olduğunu ve erteleme kararını önemsemediklerini belirtti. Ren ” ABDhükümetinin attığı adımlar bizi hafife aldıklarını gösteriyor” ifadelerini kullandı. ABD’nin aldığı kararların Huawei’nin 5G alanındaki çalışmaları etkilemeyeceğini belirten Ren “Hiçbir rakibimiz önümüzdeki 2-3 yılda 5G’de bizi yakalayamaz” diye konuştu.

Bu arada Çin’in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming ise ABD’nin Huawei ile ilgili aldığı kararlara Çin hükümetinin cevap verebileceğini açıkladı. ABD’nin Çinli şirketlerin yasal haklarını ihlal ettiğini vurgulayan Zhang “Çin hükümeti de bu durumda boş durmayacaktır. ABD’nin attığı adımlar tamamen siyasidir. Hükümet eliyle Huawei’yi çökertme hedefi taşımaktadır” dedi. Huawei ABD’li şirketlerden geçtiğimiz yıl 11 milyar dolarlık ekipman satın almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here